Успението на Пресветата Владичица наша Богородица

На светлиот ден на Успението на Пресветата Владичица наша Богородица, на 28.08.2022 година, во храмот Успение на Пресвета Богородица - Лешочки манастир беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот г.Јосиф се обрати кон верен народ со пригодна беседа која може да ја прочитате тука...