Шеснаесеттата недела по Педесетница

Шеснаесеттата недела по Педесетница

24.09.2023г. Шеснаесеттата недела по Педесетница, во Лешочкиот манастир беше отслужена света архиерејска Литургија, на к...

Рождеството на Пресвета Богородица

Рождеството на Пресвета Богородица

На ден 21 .09. 2023 година, кога  го прославуваме празникот посветен на Рождеството на Пресвета Богородица во храмо...

Петнаесеттата недела по Педесетница

Петнаесеттата недела по Педесетница

17.09.2023 во Петнаесеттата недела по Педесетница, во соборниот храм св.Кирил и Методиј-Тетово, беше отслужена света арх...

Претеча и Крстител Јован

Претеча и Крстител Јован

На 11.09.2023 година, на денот кога си споменуваме за настанот на отсекувањето на чесната глава на светиот пророк, Прете...

Четиринаесеттата недела по Педесетница

Четиринаесеттата недела по Педесетница

На ден 10. 09. 2023 во четиринаесеттата недела по Педесетница во храмот „Свети Атанасиј“ во Лешочкиот манастир, беше отслужена Света архиерејска литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на протојереј Ѓорги Сламков, ереј Илија Сламков и ѓакон Илија Деспотовски.Верниот народ се причести со Светите тајни. Во својата беседа по прочитаното Свето евангел...

Тринаесеттата седмица по Педесетница

Тринаесеттата седмица по Педесетница

На ден 03. 09. 2023 година, во тринаесеттата седмица по Педесетница, во Соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан богослужеше Светата Литургија во сосл...

Соборен храм св. Кирил и Методиј

Соборен храм св. Кирил и Методиј

Соборен храм - Тетово, Недела 8:30 ч. Света литургија на која ке чиноначалствува поглаварот на Македонската православна црква - Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на надлежниот епархиски митроп...

Поклоници во Лешочкиот манастир

Поклоници во Лешочкиот манастир

30.08.2023 Во Лешочкиот манастир митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф го прими Неговото Преосвештенство Епископот хвостански г. Алексеј, викарен епископ на Патријархот српски г. Порфириј.