Св.тајна Крштеније на чедото божјо Михаил Јовановски

Св.тајна Крштеније на чедото божјо Михаил Јовановски

На 13.10.2018 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во соборниот храм св.Кирил и Методиј-Тетово извши св.тајна Крште...

Средба со ректорот на УКИМ проф-д-р Никола Јанкуловски

Средба со ректорот на УКИМ проф-д-р Никола Јанкуловски

На 12.10.2018 Митрополитите Тетовско-гостиварски г.Јосиф и Кумановско-осоговски г.Јосиф придружувани од архимандритот Гр...

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г. Даријан Сотировски во официјална посета на Тетовско-гостиварската православна епархија

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и ре...

На ден 9. 10. 2018, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во својот кабинет во Митрополијата го прими Директорот на...

Архиепископски црковно-народен собор

Архиепископски црковно-народен собор

„Некогаш народите беа расеани поради дрскоста на градителите на кулата, а сега народите се исполнија со мудрост по...

Cв. мч-чки Вера, Надеж и Љубов и мајка Софија

Cв. мч-чки Вера, Надеж и Љубов и мајка Софија

На 30.09.2018 година, св. мч-чки Вера, Надеж и Љубов и мајка Софија, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. 

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

На 27.09.2018 година, на денот Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Метод...

Недела 17 – та по Педесетница

Недела 17 – та по Педесетница

На 23.09.2018 година, Недела 17 – та по Педесетница, Св. мч-чки Минодора, Митродора и Нимфодора, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши осветување на новоизградениот храм...

„Рождество на Пресвета Богородица“ – Мала Богородица

„Рождество на Пресвета Богородица“ – Мала Богородица

На 21.09.2018 година, „Рождество на Пресвета Богородица“ – Мала Богородица, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот х...