Работна средба со градоначалникот на општина Теарце г. Исен Асани

Работна средба со градоначалникот на општина Теарце г. Исен...

На 30.06.2017 Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф оствари работна средба со градоначалникот на општина Теарце г....

II ta_nedela_po_pedesetnica

II ta_nedela_po_pedesetnica

На 18.06.2017 година, Недела  втора по Педесетница, св. Свешт.мч. Доротеј Тирски, Неговото високопреосвештенство, М...

50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква

50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на...

На 11.06.2017 година, По повод 50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископи...

Cлегувањето на Светиот Дух врз апостолите или Педесетница – Духовден

Cлегувањето на Светиот Дух врз апостолите или Педесетница –...

На 04.06.2017 година,  на денот посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите или Педесетница – Духов...

Светите рамноапостолни цар Константин и царица  Елена

Светите рамноапостолни цар Константин и царица Елена

На 03.06.2017 година, кога светата црква го празнува споменот на Светите рамноапостолни цар Константин и царица  Елена, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во манастирот посветен на „Св. Константин и Елена“ во с. Вратница, изврши водосвет и ги благослови кумските лебови. 

Редовна седница и матурски испити

Редовна седница и матурски испити

На 31.05.2017 г. се одржа редовна седница на која меѓудругото се разгледа постигнатиот успех на учениците за учебната 2016/2017 година.             Потоа во присуство на Неговото Високопрео...

Започна матурскиот испит за 49та генерација матуранти

Започна матурскиот испит за 49та генерација матуранти

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, ректор на МПБ "Свети Климент Охридски" отпочна полагањето на матурскиот испит за 49та генерација богослови. Пратеник на матурскиот испит со одлика на САС н...

Вознесение на Господ Исус Христос -  Спасовден

Вознесение на Господ Исус Христос - Спасовден

На 25.05.2017 година, Вознесение на Господ Исус Христос -  Спасовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм  „Прес...