Вечерта на Велики Петок

Вечерта на Велики Петок

На 14.04.2017 година, Вечерта на Велики Петок, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јоси...

Велики Четврток (12  Страдални Евангелија)

Велики Четврток (12 Страдални Евангелија)

На 13.04.2016 година, во светиот и Велики Четврток (12  Страдални Евангелија), Неговото високопреосвештенство, Митр...

ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК

ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК

На 13.04.2017 година, на Велики Четврток, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г....

Во посета на семејството Ристовски од с. Копанце

Во посета на семејството Ристовски од с. Копанце

На 12.04.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, со парохискиот свештен...

Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим - Цветници

Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим - Цветници

На 09.04.2017 година,  шеста Недела на Великиот пост – Цветна, Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим - Цветници, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Златоустова Литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Боге Богојески, протопрезвитер  Андон Андоноски,&...

Лазарева сабота

Лазарева сабота

На 8 април 2017 година, кога Црквата го слави Воскресението на Лазар Четиридневниот – пријателот Господов, Неговото високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со митрополитот Ку...

Благовештение во соборниот храм „ свети Кирил и Методиј“ во Тетово

Благовештение во соборниот храм „ свети Кирил и Методиј“ во Тетово

На ден 07.04.2017 година, на празникот Благовештение, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „ свети Кирил и Методиј“ во Тетово, отслужи вечерна со Злато...

Литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово

Литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово

На 05.04.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, со свештеници од Тетовско-гостиварската епархија богослужеше литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм &bdqu...