Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Гостивар

Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Г...

Во присуство на верници, претставници на компании и други гости беше претставен проектот, кој во иднина треба биде манас...

Огледало

Огледало

Излезе од печат новиот шестиот број на епархиското списание Огледало

Петта недела по Воскресение

Петта недела по Воскресение

На 29.05.2016 година, Недела (пета) по Воскресение – на Самарјанката, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот...

Путин стапна на Света Гора, пречекан со сите почести

Путин стапна на Света Гора, пречекан со сите почести

http://religija.mk/ Рускиот претседател, Владимир Путин со големи мерки на безбедност, но од друга страна со огромни по...

Осветување на крст во манастирот Св. Атанасиј во с. Лешок, Тетовско

Осветување на крст во манастирот Св. Атанасиј во с. Лешок, Тетовско

Големо црковно-народно  торжество го украси денес (27 мај 2016 година) древното православно македонско светилиште - манастирот "Св. Атанасиј Велики" во с. Лешок. Во организација на Руската амбасада во Република Македонија и Тетовско-гостиварската епархија при МПЦ-ОА, во дворот на манастирот беше осветен новопоставениот импозантен  мермерен крст, изработен по образот на крстот од Валаамскиот манастир. Крстот е дар во спомен на...

Свети Рамноапостоли Кирил и Методиј

Свети Рамноапостоли Кирил и Методиј

На 24.05.2016 година, кога Светата православна црква го слави споменот на светите рамноапостолни и сесловенски просветители Кирил и Методиј, во Соборниот храм на Тетовско-гостиварската епархија во Тетово, посветен на све...

Покана

Покана

Неговата Ексцеленција, Вонредниот и Ополномоштен Амбасадор на Руската федерација г. Олег Шчербак и Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф ве поканува на свечена церемонија за осве...

Недела на Раслабениот

Недела на Раслабениот

На 22.05.2016 година, Недела (четврта) по Воскресение – на раслабениот, пренес на мошти на Св. Николај Чудотворец, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова...