Одбележан споменот на Свети великомаченик Георгиј

Одбележан споменот на Свети великомаченик Георгиј

На 09.12.2015 година, со благослов на Неговото блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, Неговото високо...

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската пр...

На денот кога Македонската православна црква си спомнува за својот молитвен заштитник пред Бога - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ,...

Вечерна и свечена академија на денот на прославувањето на св. Климент Охридски

Вечерна и свечена академија на денот на прославувањето на св...

На 07 декември во соборната црква „Св. Климент Охридски“ во Скопје се отслужи Празнична вечерна богослужба н...

Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“

Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет...

На 07.12.2015 година на Православниот богословски факултет во Скопје, во склоп на чествувањето на Св. Климент Охридски,...

Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

Овогодинешното прославување на денот на светиот Климент Охридски започна со Вечерна богослужба во црквата посветена на Светото Вознесение во с. Драчево. На богослужението чиноначалствуваше Митрополитот Брегалнички г. Иларион , а во присуство на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, и Митрополитот Тетовско-гости...

Дваесет и седма ta_nedela_po_pedesetnica

Дваесет и седма ta_nedela_po_pedesetnica

На 06.12.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  служеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетов...

Воведение на Пресвета Богородица во Храмот

Воведение на Пресвета Богородица во Храмот

На 4.12.2015 година, кога Црквата го слави Воведението во храмот на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Европски г.Пимен во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф и митрополи...

26 ta_nedela_po_pedesetnica

26 ta_nedela_po_pedesetnica

На 29.11.2015 година, во Дваесет и шестата ta_nedela_po_pedesetnica, св. Апостол Матеј,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во сослужение с...