Света Тајна Брак

Света Тајна Брак

На 10.09.2016 година, во Лешочкиот манастир Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,...

Единаесета ta_nedela_po_pedesetnica

Единаесета ta_nedela_po_pedesetnica

На 04.09.2016 година Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Злато...

Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот

Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот

На 29.08.2016 година, кога црквата ги прославува свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високопреос...

Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

На 28.08.2016 година, во предвечерието на славата на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високоп...

Усепение на Пресвета Богородица

Усепение на Пресвета Богородица

На  28.08.2016 година, по повод манастирската слава „Успение на Пресвета Богородица “ во Лешочкиот манастир,  Неговото  високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво отслужи Света Божествена Литургија. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. На литургијата пееше женскиот хор „Менада&ldq...

Предвечерието на големиот христијански празник „Успение  на Пресвета Богородица“

Предвечерието на големиот христијански празник „Успение на Пресвета Богородица“

На 27.08.2016 година,  во предвечерието на големиот христијански празник „Успение  на Пресвета Богородица“, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,...

 Bо посета на храмот„ Успение на Пресвета Богородица“ во с. Галате, и храмот во изградба „Св. Климент“ – с. Пожаране

Bо посета на храмот„ Успение на Пресвета Богородица“ во с. Галате, и храмот во изградба „Св. Климент“ – с. Пожаране

На 27.08.2016 година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и архиерејскиот намесник протоереј-ставрофор Боге Богојески од Гостивар, беа во посета на храмот„ Успение на Пресвета Богородица“ во с. Галате,...

Преображение на Господ Исус Христос

Преображение на Господ Исус Христос

На 19.08.2016 година, Преображение на Господ Исус Христос, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“...