Архиерејска Божествена Литургија на празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица

Архиерејска Божествена Литургија на празникот на светите Пет...

Денес, на празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, во манастирот посветен на овие светители во Стр...

Вечерна богослужба на празникот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица

Вечерна богослужба на празникот на Светите Петнаесет Тиверио...

Вечерва, во манастирот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица, Вечерна богослужба отслужи Митро...

Одбележан споменот на Свети великомаченик Георгиј

Одбележан споменот на Свети великомаченик Георгиј

На 09.12.2015 година, со благослов на Неговото блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, Неговото високо...

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската пр...

На денот кога Македонската православна црква си спомнува за својот молитвен заштитник пред Бога - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ,...

Вечерна и свечена академија на денот на прославувањето на св. Климент Охридски

Вечерна и свечена академија на денот на прославувањето на св. Климент Охридски

На 07 декември во соборната црква „Св. Климент Охридски“ во Скопје се отслужи Празнична вечерна богослужба на која во присуство на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар. По соборната молитва, во Музејот на македонската борба се одржа свечена академија на која во присуство на: Претседателот на Р. Македонија, г. Ѓорѓе Иван...

Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“

Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“

На 07.12.2015 година на Православниот богословски факултет во Скопје, во склоп на чествувањето на Св. Климент Охридски, беше одржана свечена академија. На присутните со пригодно слово им се обрати Архиепископот охридски...

Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

Овогодинешното прославување на денот на светиот Климент Охридски започна со Вечерна богослужба во црквата посветена на Светото Вознесение во с. Драчево. На богослужението чиноначалствуваше Митрополитот Брегалнички г. Ила...

Дваесет и седма ta_nedela_po_pedesetnica

Дваесет и седма ta_nedela_po_pedesetnica

На 06.12.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  служеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетов...