Недела Месопусна

На 11.02.2018 Недела Месопусна и во чест на светите Три ерарси Свети Василие Велики, Свети Григориј Богослов и Свети Јован Златоуст, Митрополитот Европски г.Пимен во сослужение со митрополитите Тетовско-гостиварски Јосиф и митрополитот Кумановско-осоговски д-р Јосиф богослужеше света Златоустова литургијата во храмот св. Наум Охридски во Виена, Австрија. Верниот народ се причести со светите христови тајни. На литургијата беседеше Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф. Беседата можете да ја прочитате тука.....