Недела на Самарјанката и Светиот великомаченик Георгиј

На 06.05.2018 година, На Св. вмч. Георгиј Победоносец, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Златоустова литургија во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ – с. Туденце, Тетовско. По литургијата го благослови кумскиот леб. Истиот ден во манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во Мала Речица, Митрополитот освети вода и ги благослови кумските лебови. На литургијата празнично слово оддржа митрополитот и истото може да го прочитате на следниов линк...