БАДНИК

06.01.2022 БАДНИК. Во соборниот храм на Тетовско-гостиварската епархија св.Кирил и Методиј-Тетово, надлежниот митрополит г.Јосиф богослужеше света Василиева литургија. Верниот народ се причести со светите тајни. По литургијата беше благословено бадниковото дрво. Истиот ден во манастирот св. Георгиј Победоносец - Мала Речица беа благословени кумските лебови и беа благословени бадниковите гранчиња.