Бадник

06.01.2023 - Бадник. Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф молитвено зеде учество на светата Василиева литургија во соборниот храм Cв. Кирил и Методиј -Тетово. По литургијата ја благослови бадниковата поворка со мноштво млади дечиња кои торжествено со песнопенија го најавија Христовото раѓање.Истиот ден во манастирот св. Ѓорѓи Победоносец во Мала Речица и во соборниот храм св. Кирил и Методиј -Тетово го благослови Бадниково дрво.