Хиротонија на новонаречениот епископ Велички г.Никола во Битола, Соборен храм ,,Св. вмч. Димитриј’’

На 21.01.2024 година,во соборниот храм „Св.Димитриј“ во Битола, на светата архиерејска Златоустова Литургија,на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите на САС на МПЦ и многубројно свештенство од Македонија, од рацете на Архиереите на нашата света црква, беше ракоположен новоизбраниот Епископ Велички г.Никола.-викарен епископ на Преспанско-пелагониската епархија.Повеќе на сајтот на ПППЕ.МК