Недела 15 по Педесетница

На 09.09.2018, недела 15 по Педесетница, кога светата црква го празнува споменот на Преп. Пимен Велики и Св.Фануриј, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше литургија во Лешочкиот манастир. На литургијата верниот народ се причести со светите тајни. По литургијата се благослови и празничниот леб-Фанурија.