Празнување на споменот на св.Никола

На 19.12.2022 г, кога го празнувавме споменот на св.Никола, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на протоереј Дарко Наумовски,јеромонах Ефросиниј Бигорски,ереј Мартин Андоновски,и ѓакон Славчо Ѓоргески отслужи Света Божествена Литургија во храмот св.Никола-Тетово.Верниот народ се причести со светите тајни.По литургијата митрополитот г.Јосиф го благослови и пресече славскиот колач по што и произнесе празнична беседа која може во целост да ја прочитате тука...