Преподобeн отец Гаврил Велички

На ден 28.05.2024 година кога го празнуваме споменот на Преподобниот отец Гаврил Велички во Лесновскиот манастир, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф чиноначалствуваше  на Светатата литургија во сослужение на надлежниот  Митрополит Брегалнички г. Иларион и епископот Стобиски г.Јаков. Верниот народ се причести со Светите Тајни. По Литургијата беа благословени кумските лебови.Повеќе на сајтот на брегалничка епархија.