Призив на Св.дух за почеток на новата учебна година

04.08.2022 Во параклисот на Македонската Православна Богословијата св.Климент Охридски - Драчево се богослужеше света архиерејска литургија и призив на Св.дух за почеток на новата учебна година на која  чиноначалствуваше Митрополитот  Повардарски г. Агатангел, кој е воедно и ректор на Богословијата, во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Овој чин се извршува за просветување и очистување на срцата и умовите на богословите за да можат преку подвижнички живот и со Божја помош да ја совладаат науката над науките и да дојдат до Богопознание.     
Со благослов на митрополитот и ректор на МПБ г.Агатангел  поздравно слово произнесе митрополититот г.Јосиф кој истакна...