Собор на Св. Архангел Михаил

 
 
 

На 21.11.2018 година, на празникот Собор на Св. Архангел Михаил, Неговото високопреосвештенство,  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, богослужеа Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св, Кирил и Методиј“ во Тетово. На литурријата беседеше Митрополитот Европски г. Пимен. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата беа благословени кумските лебови.