Света Литургија на празникот на св. Јоаким Осоговски – манастирска слава на Осоговскиот манастир

На 29.08.2022 год., кога го славиме споменот на свети Јоаким Осоговски и Пренесувањето на неракотворниот образ (убрус) на Господ Исус Христос, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј во сослужение со епископот Врањски г. Пахомиј и со митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф, митрополитот г. Јосиф и епископот Стобиски г. Јаков, служеше Света Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски, во Крива Паланка. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

превземено од КОЕ