Втор ден Духовден

05.06.2023  Втор ден Духовден, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговата Светост Архиепископ Пеќски Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г. г. Порфириј, во сослужение со: Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан; Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар,Неговото Високопреосвештенство Митрополит Брегалнички г. Иларион,
Неговото Високопреосвештенство Митрополит Кумановско-осоговски г. Григориј, Неговото Преосвештенство Епископ Дељадровско-илинденски г. Јоаким, Негово Преосвештенство Епископ Нишки г.Арсениј, Неговото Преосвештенство Епископ Марчански г. Сава, Неговото Преосвештенство Епископ Топлички г. Петар.Молитвено присуствуваа и Архиерејите од МПЦ-ОА :Европски г.Пимен,Тетовско-гостиварски г.Јосиф,пранешниот Кумановско-осоговски г.Јосиф, Митрополит Демирхисарско-крушевски г.Јован, Епископите: Хераклејски г.Климентј, Стобиски г.Јаков, eпископ Делчевско-каменички г.Марко и епископот Давид. Повеќе на сајтот на mpc.org.mk