IV Акатист на „Пресвета Богородица“ во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово

IV Акатист на „Пресвета Богородица“ во Соборниот храм „Св. К...

На 05.04.2019 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи IV Акатист на...

Промоција на книгата за царското руско семејство Романови „Љубовта е посилна од смртта“

Промоција на книгата за царското руско семејство Романови „Љ...

Руската амбасада и Повардарската епархија денес организираа промоција на книгата за царското руско семејство Романови &b...

Недела 3 -та на Великиот пост (Крстопоклона)

Недела 3 -та на Великиот пост (Крстопоклона)

На 31.03.2019 година, Недела 3 -та на Великиот пост (Крстопоклона), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовск...

III Акатист на „Пресвета Богородица“

III Акатист на „Пресвета Богородица“

На 29.03.2019 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи III ...

Споменот на преподобниот и богоносен отец наш Бенедикт Нурсиски

Споменот на преподобниот и богоносен отец наш Бенедикт Нурсиски

На 26-27 март 2019 г., навечерие на споменот на преподобниот и богоносен отец наш Бенедикт Нурсиски, а со благослов на Неговото Високопреосвештенство митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Високопреосвештениот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф претстоеше на Големото повечерие во манастирот Рождество на Пресвета Богородица во с. Манастирец, Поречко, во чест на именденот на настојателот отец Бенедикт. Следниот ден, митрополитот г. Јосиф,...

Недела на Св. Григориј Палама

Недела на Св. Григориј Палама

На 24.03.2019 година, Недела на Св. Григориј Палама, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Василиева литургија во Лешочкиот манастир, со свештеници од Тетовското арх...

II Акатист на „Пресвета Богородица“

II Акатист на „Пресвета Богородица“

На 22.03.2019 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи II Акатист на „Пресвета Богородица“ во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово...

40 Севаст. Мч-ци – Младенци

40 Севаст. Мч-ци – Младенци

На 22.03.2019 година, св. 40 Севаст. Мч-ци – Младенци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше литургија на претходно осветени дарови во храмот „Св. Петка&ldquo...