Ректорот Јован Милановиќ во посета на Лешочкиот манастир и митрополитот Јосиф

Ректорот Јован Милановиќ во посета на Лешочкиот манастир и м...

14.07.2024 Протојереј ставрофор Јован Милановиќ, ректор на богословијата „Св. Арсениј", во Сремски Карловац -...

Трета недела по Педесетница

Трета недела по Педесетница

14.07.2024 Во Трета недела по Педесетница митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со протоереј Ѓорѓи Сл...

Св. апостоли Петар и Павле

Св. апостоли Петар и Павле

На ден 12. 07. 2024 година, кога Света Црква го празнува празникот на Св. апостоли Петар и Павле, на покана од Архиеписк...

Бдение за празникот на светите славни и сефални апостоли Петар и Павле – Петровден

Бдение за празникот на светите славни и сефални апостоли Пет...

11.07.2024 на покана на Архиепископот Цетински и митрополит Црногорско-приморски г. Јоаникиј, во Цетинскиот манастир - Р...

Св. Јован Крстител - Иванден

Св. Јован Крстител - Иванден

На 07.07.2024 година Св. Јован Крстител - Иванден во соборниот  храм св. Кирил и Методиј - Тетово, во чест на празникот Раѓање на свети Јован Крстител - Иванден, беше отслужена света архиерејска литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на: Протоереј - ставрофор Марјанчо Мадевски, протоереј Предраг Исаевски, протоереј Жарко Мицковски, ереј Илија Сламков и ѓакон...

Преподобниот чудотворец и отец наш Наум Охридски

Преподобниот чудотворец и отец наш Наум Охридски

На 03.07.2024 денот кога Црквата го слави споменот на преподобниот чудотворец и отец наш Наум Охридски, во манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка се отслужи Архијерејска Божествена Литургија на која ч...

 Ce впиша во диптихот на светиите  светата Стефанида Битолско-Скадарска

Ce впиша во диптихот на светиите светата Стефанида Битолско-Скадарска

30.06.2024 Во Соборниот  храм „Св. Димитриј“ во Битола, се отслужи света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговата Светост Српскиот Патријарх г. г. Порфириј во сослужение на  Архиепи...

Честитка од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан до Претседателот на владата на Македонија

Честитка од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан до Претседателот на владата на Македонија

ДО Г. ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВЛАДАТА НА МАКЕДОНИЈА Почитуван Претседателе, Почитувајќи ја волјата на мнозинството граѓани на последните собраниски избори во Македонија, кои во Вашата програма препознаа...