Преносот на моштите на Св. Никола

На 22.05.2015 година, на денот кога Црквата го празнува „преносот на моштите на Св. Никола “, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Никола“ во с. Жилче, изврши мал водосвет и го благослови и прережа кумскиот колач, во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејско намесништво.