Света Тајна крштение на чедата Божји Лука и Илина Темелковски

 На 11.07.2015 година, кога светата црква го празнува споменот на Пренос на моштите на Светите маченици Кир и Јован; Преподобен Сенуфиј Знаменосец; Преподобен Павле Лекар;, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во манастирот „Св. Атанасиј“ – Лешок, изврши Света Тајна крштение на чедата Божји Лука и Илина Темелковски.