Cе упокои во Господа Неговото Високопреосвештенство, Поранешниот митрополит Европски Горазд

29.12.2020 Во храмот Пресвета Богородица, Неговото блаженство архиепископот охридски и македонски г.г.Стефан по отслужената заупокоена литургија заедно со митроплитите Дебарско-кичевски г.Тимотеј,Повардарски г.Агатангел,Брегалнички г.Иларион,Тетовско-гостиварски г.Јосиф,Кумановско-осоговски г.Григориј и митрополитот поранешен г.Јосиф отслужија опело на блаженоупокоениот митрополит Горазд поранешен митрополит Европски.