Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

На 04.12.2019 година, кога црквата го слави Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „ Св. Богородица“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата беа благословени славските лебови. 

На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата во целост може да ја прочитате тука....