Генерациска средба

Генерациска средба

Генерациска средба на 34та генерација на завршени богослови при Македонската  Православна Богословија „С...

Соборното прославување на споменот од 1000-годишнината од упокојувањето на свети Јован Владимир

Соборното прославување на споменот од 1000-годишнината од уп...

На 04.06.2016 лето Господово, Неговото високопреосвештенство, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во катедралнио...

Свeтите цар Константин и царица Елена

Свeтите цар Константин и царица Елена

На 03.06.2016 година кога црквата го празнува споменот на Светите рамноапостолни цар Константин и царица Елена, Неговото...

Во посета на домот за деца без родителска грижа  „11 Октомври“ од Скопје

Во посета на домот за деца без родителска грижа „11 Октомври“ од Скопје

На 01.06.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, на покана на г-ѓа Ристенка  Атанасовска  директор на домот за деца без родителска грижа  „11 Октомври“ од Скопје, присуствуваше на матурската прослава на штитениците кои оваа година се полуматуранти и матуранти. Митрополитот во име на Тетовско-гостиварската епархија им подари пригодни подароци.

Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Гостивар

Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Гостивар

Во присуство на верници, претставници на компании и други гости беше претставен проектот, кој во иднина треба биде манастирски комплекс. Надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во своето обраќање ја поздрави...

Огледало

Огледало

Излезе од печат новиот шестиот број на епархиското списание Огледало

Петта недела по Воскресение

Петта недела по Воскресение

На 29.05.2016 година, Недела (пета) по Воскресение – на Самарјанката, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм  „Пре...