Литургија на Претходноосветени Дарови

Литургија на Претходноосветени Дарови

На 18.03.2016 година,  во првиот  Петок од Великиот пост во храмот  „Пресвета Богородица - Тетово&b...

Литургија на претходноосветени дарови

Литургија на претходноосветени дарови

На 16.03.2016 година,  во првата среда од Великиот пост во Соборниот митрополитски храм „свети Кирил и Методи...

Вечерна богослужба  – ПРОЧКА

Вечерна богослужба – ПРОЧКА

На 13.03.2016 година, Вечерна богослужба   – ПРОЧКА ,   во Соборниот храм „ Св. Кирил и Методиј&l...

Недела на простувањето

Недела на простувањето

На 13.03.2016 година, Недела сиропусна (Прочка – Вел. Поклади), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетов...

171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ

171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ

На 12.03.2016 година, по повод 171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ, беше служена заупокоена литургија и парастос во Лешочкиот манастир.

Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

На 11.03.2016 година, со благослов на   Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во средно музичко училиште „ Тодор Скалоски – Тетоец“ во Тетово, а по барање на...

Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

На 06.03.2016 година , Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Никола“ – Тетово, изврши Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тет...

Недела месопусна

Недела месопусна

На 06.03.2016 година, Недела месопусна, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во сослужување на свештеници од Тетовското намесништво протоереј...