Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

На 28.08.2016 година, во предвечерието на славата на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високоп...

Усепение на Пресвета Богородица

Усепение на Пресвета Богородица

На  28.08.2016 година, по повод манастирската слава „Успение на Пресвета Богородица “ во Лешо...

Предвечерието на големиот христијански празник „Успение  на Пресвета Богородица“

Предвечерието на големиот христијански празник „Успение на...

На 27.08.2016 година,  во предвечерието на големиот христијански празник „Успение  на Пресвета Бого...

 Bо посета на храмот„ Успение на Пресвета Богородица“ во с. Галате, и храмот во изградба „Св. Климент“ – с. Пожаране

Bо посета на храмот„ Успение на Пресвета Богородица“ во с....

На 27.08.2016 година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и архиерејскиот намесник протоереј-ставрофор Боге Богој...

Преображение на Господ Исус Христос

Преображение на Господ Исус Христос

На 19.08.2016 година, Преображение на Господ Исус Христос, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Тетовско-гостиварската епархија. По  литургијата според типикот и преданието беше благословено и грозјето. Истиот ден Митрополитот освети вода и го благослови грозјето во насе...

16 години од осветувањето на параклисот посветен на „Св. Петка и Св. Недела“, во с. Рогачево

16 години од осветувањето на параклисот посветен на „Св. Петка и Св. Недела“, во с. Рогачево

На 17.08.2016 година, по повод 16 години од осветувањето на параклисот посветен на „Св. Петка и Св. Недела“, во с. Рогачево, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на свештеници од Тетовско...

Осма ta_nedela_po_pedesetnica

Осма ta_nedela_po_pedesetnica

На 14.08.2016 година, Пренос на мошти на „Св. Климент Охридски“, Седумтемина Макавеи, изнесувањето на Чесниот Крст, (Богородичен пост), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јос...

Хуманитарна дејност

Хуманитарна дејност

На 09.08.2016 година, во организација на Тетовско-гостиварската епархија која секогаш е подготвена да помогне онаму каде има потреба, така и овој пат им излезе во пресрет на семејството Ангелески од с. Брвеница &nda...