25та ta_nedela_po_pedesetnica

25та ta_nedela_po_pedesetnica

На 11.12.2016 година, Св. 15 Тивериополски свешт-мч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостив...

Архиерејска Литургија на денот на свети Климент Охридски

Архиерејска Литургија на денот на свети Климент Охридски

На 08.12.2016 година, кога нашата помесна Црква го прославува денот на свети Климент Охридски, Неговото блаженство, Архи...

Воведение на Пресвета Богородица

Воведение на Пресвета Богородица

На 04.12.2016 година, Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Те...

Осветен камен темелник за нова фабрика за сокови на сопственикот Небојша Златески од Гостивар

Осветен камен темелник за нова фабрика за сокови на сопствен...

На 01.12.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со с...

23 недела по  Педесетница

23 недела по Педесетница

На 27.11.2016 година, Св. ап. Филип; Св. Григориј Палама; св. цар Јустинијан (Бож. Поклади), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. По литургијата Митрополитот г. Јосиф, го посети храмот во изградба „св. Георгиј“ во с. Железна...

23 недела по  Педесетница

23 недела по Педесетница

На 27.11.2016 година, Св. ап. Филип; Св. Григориј Палама; св. цар Јустинијан (Бож. Поклади), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм...

Одбележан 200 годишниот јубилеј од печатењето на на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ

Одбележан 200 годишниот јубилеј од печатењето на на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ

На 24.11.2016 година, по повод 200 години (1816-2016),  од печатењето на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ, во Лешочкиот манастир беше отслужена панихида на која богослужеа Митрополитите Пр...

Благословени кумските лебови во с. Јагуновце - Тетовско

Благословени кумските лебови во с. Јагуновце - Тетовско

На 21.11.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот посветен на „Св. Архангел Михаил“ во с. Јагуновце - Тетовско, со свештеници од Тетовското намесништв...