Свети Великимаченик Димитрија - Митровден

Свети Великимаченик Димитрија - Митровден

На 08.11.2016 година, на празникот Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митропо...

† ЈУБИЛЕЈ 65 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕ И 35 ГОДИНИ АРХИЕРЕЈСКО СЛУЖЕЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ ТИМОТЕЈ

† ЈУБИЛЕЈ 65 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕ И 35 ГОДИНИ АРХИЕРЕЈСКО СЛУЖЕЊ...

Црквата, според својата структура, е богочовечки организам, кој е складен само тогаш кога сите негови служби и дарови се...

19та ta_nedela_po_pedesetnica

19та ta_nedela_po_pedesetnica

На 30.10.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше  Злат...

 Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино

Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино

На 25. 10. 2016 година, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел организираше дружење и руч...

Мало осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Маврово

Мало осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Маврово

На 27.10.2016 година, на празникот Петковден, Митрополитот  Тетовско-гостиварски  г. Јосиф, во сослужение на Митрополитот Струмички г. Наум, извршија мало осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Маврово. Тетовско-гостиварскиот Митрополит на ктиторот г. Марјан Стојменов во знак на благодарност за изградбата на оваа црква во Руски стил која е реткост во Македонската Православна Црква му додели благод...

Преп. Параскева – Петковден

Преп. Параскева – Петковден

На 27.10.2016 година, Преп. Параскева – Петковден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „ Св. Петка“  во Гостивар,...

10 – ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ ОД ХИРОТОНИЈА НА НАДЛЕЖНИОТ МИТРОПОЛИТ БРЕГАЛНИЧКИ Г. ИЛАРИОН

10 – ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ ОД ХИРОТОНИЈА НА НАДЛЕЖНИОТ МИТРОПОЛИТ БРЕГАЛНИЧКИ Г. ИЛАРИОН

На 23. 10. 2016 година, 18 –та ta_nedela_po_pedesetnica, св. Теофил Струмички, св. мч – ци Евлампиј и Евлампија и по повод 10 – годишениот јубилеј од хиротонијата на Неговото Високопреосвештенство Надле...

17та ta_nedela_po_pedesetnica

17та ta_nedela_po_pedesetnica

На 16.10.2016 год. во храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска,беше одбележан три годишен спомен од неговото осветувањето и се отслужи света литургија на каја чиноначалствуваше надлежниот митрополит Европски г. Пимен,...