Cредба со градоначалникот г. Невзат Бејта

Cредба со градоначалникот г. Невзат Бејта

На 03.02.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Струмички г. Наум и Неговото високопреосвештенство, М...

† СВ. АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ И СВ. КИРИЛ АЛЕКСАНДРИСКИ

† СВ. АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ И СВ. КИРИЛ АЛЕКСАНДРИСКИ

Ти си вистински бесмртен, како што тоа го кажува и твоето име (Атансиј), зашто ти со твојот збор си ги надминал дејствен...

Во посета на центарот за помош на лица со ментален хендикеп ПОРАКА НЕГОТИНО – Неготино

Во посета на центарот за помош на лица со ментален хендикеп...

На 21.01.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот повардарски г. Агатангел и Неговото високопреосвештен...

Свети Сава, архиепископ Српски

Свети Сава, архиепископ Српски

На 27 jануари 2016 година, на одданието на Светото Богојавление, кога Црквата го слави споменот на светиот Сава, архиепи...

Триесет и четврта ta_nedela_po_pedesetnica

Триесет и четврта ta_nedela_po_pedesetnica

На 24.01.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во сослужение со свештениците од Гостиварското архиерејско намесништво протоереј-ставрофор Боге Богојески, протоереј Андон Андоноски и ѓакон Мартин Андоноски во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ !!!  во Тетово и Гостивар

БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ !!! во Тетово и Гостивар

На 19.01.2016 - Водици, Богојавление Митрополитот Тетовско-гостиварски Јосиф богослужеше Света Златоустова Литургија во соборниот храм Свети Кирил и Методиј - Тетово во сослузхение на свештеници од Тетовското архиерејско...

Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

На 18.01.2016 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско - гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света архиерејска Василиева Литургија во  храмот „ Света Богородица“ Тетово, во сослу...

Обрезание Господово

Обрезание Господово

На 14.01.2016 година, кога Црквата го  празнува обрезанието на Господ Исус Христос и св. Василиј Велики, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света Василиева Литургија...