Недела 14 – та по Педесетница

На 02.09.2018 година, Недела 14 – та по Педесетница, св. пр. Самуил. Во чест на 80 годишен јубилеј од изградбата и осветувањето на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – с. Челопек - Тетовско, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија. Црковниот одбор приреди богата културна програма и приреди трпеза на љубовта.
На литургијата беседеше Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, беседата може во целост да ја прочитате тука....