Недела 17 – та по Педесетница

На 23.09.2018 година, Недела 17 – та по Педесетница, Св. мч-чки Минодора, Митродора и Нимфодора, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши осветување на новоизградениот храм „Вознесение Христово“ во с. Јелошник - Тетовско. По осветувањето Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во сослужение на свештеници од Тетовско-гостиварската епархија. На литургијата верниот народ се Причести со Светите Христово Тајни. На литургијата Митрополитот г. Јосиф проповедаше, проповедтта може во целост да ја прочитате тука...