Водокрст

На 18.01.2019 година, Водокрст, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше вечерна со Василиева литургија во храмот „Св. Богородица“ – Тетово, во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејското намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата беше извршен голем Богојавленски водосвет, и според традицијата беше спуштен крстот во водите од базентот во дворот на храмот. На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата може да ја прочитате тука...