Бадник 2018

Бадник 2018

На 06.01.2018 година, Бадник, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, со свештеници...

Света Златоустова литургија во манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка

Света Златоустова литургија во манастирот „Св. Наум Охридски...

На 05.01.2018 година, на празникот посветен на Св. Наум Охридски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Европски...

Божикно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан

Божикно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г. г...

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БО...

Средба со министерот за култура на Р.М г. Роберт Алаѓозовски и Директорот на Музеј на Македонија г. Гордан Николов

Средба со министерот за култура на Р.М г. Роберт Алаѓозовски...

31.12.2017 Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во манастирот  Свети Наум Охридски на Попова Шапка оства...

Интервју со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Верата без добри дела е мртва

Интервју со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Верата без добри дела е мртва

Поминаа четири години, откако епископот Јосиф беше интронизиран за  Митрополит Тетовско-гостиварски. И како што кажа на интронизацијата „Стоејќи пред вас, возљубени тетовци, гостиварчани, вие што сте дојдени од Мавровско и горнореканскиот крај, не можам, а да не го изразам својот восхит што Господ ме предал на вашите молитви, што ме удостоил на овие надалеку познати и препознати верни души да им станам слуга, ‚да ви станам се, за...

750 ГОДИНИ ОД СЛИКАЊЕТО НА ИКОНАТА ВО СТРУГА

750 ГОДИНИ ОД СЛИКАЊЕТО НА ИКОНАТА ВО СТРУГА

„Откако ги совладавте душевните страсти со силата на Словото, станавте управници на земјата на халдејските народи, бидејќи добродетелта знае да им додели почести на оние што ја имаат, мудри потомци на племето Давид...

„Св.Спиридон Чудотворец“

„Св.Спиридон Чудотворец“

На 25.12.2017 година, кога црквата го празнува денот посветен на „Св.Спиридон Чудотворец“, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во параклисот „Св. Спиридон Чудотво...

Свети Спиридон Чудотворец заштитникот за тетосвките занаетчии

Свети Спиридон Чудотворец заштитникот за тетосвките занаетчии

На 23.12.2017 во чест на свети Спиридон Чудотворец во Тетово како и секоја година се одбележа денот на Тетовските занаетчии, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф го благослови кумски...