Преображение на Господ Исус Христос

На 19.08.2019 година, Преображение на Господ Исус Христос, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“  во Гостивар,во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни, На литургијата Митрополитот г. Јосиф благоизволи да го ракоположи во свештенички чин завршениот богослов Мартин Андоноски. По литургијата беше благословен лозовиот плод (грозјето). Истиот ден беше извршен водосвет и благословување на лозовиот плод и кумските лебови во манастирот во изградба „Свето Преображение Христово“ населба Циглана - Гостивар

На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата може во целост да ја прочитате тука....