Рождеството на Пресвета Богородица – Мала Богородица

На 21.09.2019 година, Кога црквата го слави Рождеството на Пресвета Богородица – Мала Богородица, со благослов на Митрополитот Дебарско-кичевски и администратор Австралијско-сиднејски г. Тимотеј, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Манастирец – Македонски Брод, во сослужение со Јеромонахот Ефросиниј од Бигорскиот манастир и ѓакон Славче Ѓорчески од Гостивар. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата Митрополитот г. Јосиф, изврши мал водосвет и ги благослови кумските лебови.

На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата може во целост да ја прочитате тука....