Недела на Григориј Палама

Недела на Григориј Палама

20.03.2022 во недела на Григориј Палама во храмот Св.Григориј Палама во Струмица ,митрополитот Европски г.Пимен во сослу...

Bториот петок од Великиот пост

Bториот петок од Великиот пост

На 18.03.2022 г., во вториот петок од Великиот пост, Митрополит Тетовско-гостиварски г.Јосиф, отслужи Мало повечерие со...

Литургија на претходноосветени дарови

Литургија на претходноосветени дарови

18.03.2022  Во соборниот храм св. Кирил и Методиј - Тетово, протоереј Ивица Спасеноски богослужеше Литургија на пре...

 Василиева Литургија во храмот „Св. вмч. Димитриј“ с.Теарце-Тетовско

Василиева Литургија во храмот „Св. вмч. Димитриј“ с.Теарце-...

13.03.2022 година, во храмот „Св. вмч. Димитриј“ с.Теарце-Тетовско беше отслужена света архиерејска Василиев...

Првата сабота од Великиот пост - Тодорова сабота

Првата сабота од Великиот пост - Тодорова сабота

 На 12.03.2022 година, во првата сабота од Великиот пост - Тодорова сабота, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г Јосиф во сослужение на свештеници од епархијата. По литургијата беше благосливено коливо-пченица со мед во чест на денешниот празник и чудото со Св.Теодор Тирон,а беше отслужен и парастос на вечното почивалиште за помен 177 год од у...

Мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица

Мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица

На 11.03.2022 година, во вечерните часови, во соборниот храм св.Кирил и Методиј-Тетово, беше отслужено Мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица, на којшто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митропол...

Првиот петок од Великиот Пост

Првиот петок од Великиот Пост

Во првиот петок од Великиот Пост, во црквата „Св.Петка“ -Гостивар беше отслужена Утрена богослужба со великопосни часови и Литургија на претходно осветени дарови. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот...

Четвртокот од Првата недела од Великиот пост

Четвртокот од Првата недела од Великиот пост

На 10.03.2022 г., во четвртокот од Првата недела од Великиот пост,  Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф отслужи Големо повечерие со Покајниот канон на свети Андреј Критски, во храмот св.Атанасиј-Лешочки манаст...