Света Божествена литургија по повод празникот на светите три Ерарси

Света Божествена литургија по повод празникот на светите три...

На 12.02.2016 година , по повод празникот на тројцата ерарси светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст,...

Триесет и шеста ta_nedela_po_pedesetnica

Триесет и шеста ta_nedela_po_pedesetnica

На 07.02.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во манастирот „С...

† СВЕТИ АПОСТОЛ ТИМОТЕЈ

† СВЕТИ АПОСТОЛ ТИМОТЕЈ

† СВЕТИ АПОСТОЛ ТИМОТЕЈ Објавено: 04 Февруари 2016 „ Богато се излеа благодат во твојата уста, Блажени, и р...

Cредба со градоначалникот г. Невзат Бејта

Cредба со градоначалникот г. Невзат Бејта

На 03.02.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Струмички г. Наум и Неговото високопреосвештенство, М...

† СВ. АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ И СВ. КИРИЛ АЛЕКСАНДРИСКИ

† СВ. АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ И СВ. КИРИЛ АЛЕКСАНДРИСКИ

Ти си вистински бесмртен, како што тоа го кажува и твоето име (Атансиј), зашто ти со твојот збор си ги надминал дејствените (луѓе), победувајќи ги со својот строг живот и опитните говорници: и во двата погледа си ги надминал сите врвови. Затоа, откако болсна со неспоредлива добродетел, се здоби со бесмртен спомен во вековите“ (песна од Канонот на Утрена на св. Атанасиј Велики). Како што пее и црковната песна, вечен им е споменот и бесмртен...

Во посета на центарот за помош на лица со ментален хендикеп ПОРАКА НЕГОТИНО – Неготино

Во посета на центарот за помош на лица со ментален хендикеп ПОРАКА НЕГОТИНО – Неготино

На 21.01.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот повардарски г. Агатангел и Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско – гостиварски г. Јосиф, го посетија Центарот за помош на лица со м...

Свети Сава, архиепископ Српски

Свети Сава, архиепископ Српски

На 27 jануари 2016 година, на одданието на Светото Богојавление, кога Црквата го слави споменот на светиот Сава, архиепископ Српски и светата Нина, рамноапостолна просветителка Грузиска, во манастирот на свети Ѓорѓи во С...

Триесет и четврта ta_nedela_po_pedesetnica

Триесет и четврта ta_nedela_po_pedesetnica

На 24.01.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во сослужение со свештениците од Гостиварското архиерејско намесништво протоереј-ставр...