50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во ман...

На 15.10.2017 година, во Деветнаесеттата ta_nedela_po_pedesetnica, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонс...

На 15.10.2017 година. Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, по повод големиот и значајниот јубилеј на МПЦ – ОА во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“

На 15.10.2017 година. Беседа на Митрополитот Тетовско-гостив...

г. Јосиф, Митрополит Тетовско – гостиварски 15.10.2017 г. св. Јоаким Осоговски       Радосна истор...

Света тајна крштение

Света тајна крштение

На 14.10.2017 година, на денот кога Црквата го празнува денот посветен на Покровот на Пресвета Богородица, Митрополитот...

Недела осумнаеста по Педесетница

Недела осумнаеста по Педесетница

На 08.10.2017 година, Недела осумнаеста по Педесетница, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварск...

† 50 ГОДИНИ АВТОКЕФАЛНОСТ НА МПЦ-ОА

† 50 ГОДИНИ АВТОКЕФАЛНОСТ НА МПЦ-ОА

...Но печалната и мрачна пустиња ми изгледаше светол, радостен, земен рај, кога низ умо ми минуваше во каква состојба се наоѓа мојата татковина, а посебно мојата Струмица, како ги гледаш нашите попови до еден како служат на грчки, а не знаат ниту една грчка буква: ги гледаш во црквата како зборуваат „кириелејсон“ а пак не знаат што зборуваат, а за другите заблуди од таквите простотии да не зборувам, бидејќи не сум во состојба да ги на...

Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на светиите

Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на светиите

На 24 септември 2017, кога Црквата ги прославува преподобната Теодора Александриска и преподобниот Силуан Атонски, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение со Митрополитот преспанско-пелагониски и а...

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

На 27.09.2017 година, Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богор...

Интервју со г. Јосиф: Убавина и здравје од духовен аспект

Интервју со г. Јосиф: Убавина и здравје од духовен аспект

Интервју со митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф за „ Убавина и здравје“ Разговарал: Васко Спасовски На наше огромно задоволство имамe можност преку следново интервју одблиску да се запознае...