Преп. Наум Охридски

Преп. Наум Охридски

На 03.07.2018 година, кога Светата црква го празнува споменот на  Преп. Наум Охридски, Неговото високопреосвештенст...

Недела 5 та по Педесетница

Недела 5 та по Педесетница

На 01.07.2018 година, Недела 5 та по Педесетница, св. Леонтиј Светогорец, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Т...

Недела 3 - та по Педесетница

Недела 3 - та по Педесетница

На 17.06.2018 година, Недела 3 - та по Педесетница  св. Митрофан Цариградски,  Неговото високопреосвештенство,...

"ТЕХО 2018"

"ТЕХО 2018"

Во сабота 16 јуни во Соборниот храм св.Кирил и Методиј Тетово се одржа меѓународниот хорски фестивал на православна духо...

Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“

Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“

Во чест на големиот и значаен милениумски јубилеј „1000 години Охридска архиепископија“ на 16 и 17 јуни 2018 години ќе се одржи 27 издание на Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“ (ТЕ-ХО) на Православна духовна музика. Фестивалот ќе започне на 16. 06. 2018 година (сабота) во Соборниот храм „ Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, со почеток во 19:30 часот, а ќе продолжи и утредента на 17. 06. 2018...

Недела 2 - та по Педесетница

Недела 2 - та по Педесетница

На 10.06.2018 година, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници от Тетовското архиерејско намесништв...

Свечен прием и културно – уметничка програма по повод големиот 25 годишен јубилеј од формирањето на МПЦ-ОA „Свети Наум Охридски“ во Виена

Свечен прием и културно – уметничка програма по повод големиот 25 годишен јубилеј од формирањето на МПЦ-ОA „Свети Наум Охридски“ во Виена

На ден 03. 06. 2018 година, Управата на МПЦО „Свети Наум Охридски“ од Виена (Австрија) по повод големиот 25 годишен јубилеј од формирањето на Црковната општина приреди свечен прием со богата и пригодна култур...

Прослава на јубилеј 25 години Црковна општина св. „Наум Охридски“ Виена - Австрија

Прослава на јубилеј 25 години Црковна општина св. „Наум Охридски“ Виена - Австрија

03.06.2018 На празникот Св.рамноапостолни цар Константин и царица Елена,со благослов на митрополитот Европски г.Пимен,Митрополитот Тетовско-Гостиварски г.Јосиф богослужеше света Литургија во храмот св.Наум Охридски во Ви...