Лазарева сабота

Лазарева сабота

На 8 април 2017 година, кога Црквата го слави Воскресението на Лазар Четиридневниот – пријателот Господов, Неговот...

Благовештение во соборниот храм „ свети Кирил и Методиј“ во Тетово

Благовештение во соборниот храм „ свети Кирил и Методиј“ во...

На ден 07.04.2017 година, на празникот Благовештение, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски...

Литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово

Литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм „Св....

На 05.04.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, со свештеници од Тетов...

V Недела на Великиот пост – на Св. Марија Египетска

V Недела на Великиот пост – на Св. Марија Египетска

На 02.04.2017 година, пета Недела на Великиот пост – на Св. Марија Египетска, Неговото високопреосвештен...

V Акатист на Пресвета Богoрдица

V Акатист на Пресвета Богoрдица

На 31.03.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  V  акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер  Томислав Јосифоски, протопрезвитер Предраг Исаески, протопрезвитер Дарко Наумовски, протопрезвитер Ивица Спасеноски, протопрезвитер &nbsp...

 Великиот канон на св. Андреј Критски

Великиот канон на св. Андреј Критски

На 29.03.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Лешочкиот манастир со игуменот Теодосиј и презвитер Марјанчо Мадевски  читаше од Великиот канон на св. Андреј Крит...

Недела на Свети Јован Лествичник

Недела на Свети Јован Лествичник

 На 26.03.2017 година, четврта Недела на Великиот  пост – Св. Јован Лествичник, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Василиева Литургија во Со...

IV  акатист на Пресвета Богородица

IV акатист на Пресвета Богородица

На 24.03.2017 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  IV  акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Т...