Воведение на Пресвета Богородица

Воведение на Пресвета Богородица

На 04.12.2016 година, Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Те...

Осветен камен темелник за нова фабрика за сокови на сопственикот Небојша Златески од Гостивар

Осветен камен темелник за нова фабрика за сокови на сопствен...

На 01.12.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со с...

23 недела по  Педесетница

23 недела по Педесетница

На 27.11.2016 година, Св. ап. Филип; Св. Григориј Палама; св. цар Јустинијан (Бож. Поклади), Неговото високопреосвештенс...

23 недела по  Педесетница

23 недела по Педесетница

На 27.11.2016 година, Св. ап. Филип; Св. Григориј Палама; св. цар Јустинијан (Бож. Поклади), Неговото високопреосвештенс...

Одбележан 200 годишниот јубилеј од печатењето на на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ

Одбележан 200 годишниот јубилеј од печатењето на на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ

На 24.11.2016 година, по повод 200 години (1816-2016),  од печатењето на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ, во Лешочкиот манастир беше отслужена панихида на која богослужеа Митрополитите Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Кумановско-осоговски д-р г. Јосиф, и надлежниот Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Во организација на МПЦ-ОА Тетовско-гостиварската епарх...

Благословени кумските лебови во с. Јагуновце - Тетовско

Благословени кумските лебови во с. Јагуновце - Тетовско

На 21.11.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот посветен на „Св. Архангел Михаил“ во с. Јагуновце - Тетовско, со свештеници од Тетовското намесништв...

Собор на св. архангел Михаил

Собор на св. архангел Михаил

На 21.11.2016 година, Собор на св. архангел Михаил, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-остиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „Св. Богородица“ – Тетово, во с...

Обнов. на храмот на св. вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓиц

Обнов. на храмот на св. вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓиц

На 16.11.2016 година, Обнов. на храмот на св. вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓиц, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ во Мала Речиц...