Покана

Покана

Неговата Ексцеленција, Вонредниот и Ополномоштен Амбасадор на Руската федерација г. Олег Шчербак и Неговото високоп...

Недела на Раслабениот

Недела на Раслабениот

На 22.05.2016 година, Недела (четврта) по Воскресение – на раслабениот, пренес на мошти на Св. Николај Чудотворец,...

Недела (трета) по Воскресение – на Мироносиците

Недела (трета) по Воскресение – на Мироносиците

На 15.05.2016 година, Недела (трета) по Воскресение – на Мироносиците, Св. Атанасиј – Летен, Неговото високо...

Света тајна брак

Света тајна брак

На 14.05.2016 година, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со надлежниот а...

Во посета на Лешочкиот манастир

Во посета на Лешочкиот манастир

На 12.05.2016 година, Во посета на Лешочкиот манастир беше Министерката за Култура во Владата на Република Македонија д-р Елизабета Канческа-Милевска. Во манастирот министерката оствари средба со надлежниот архиереј на Тетовско-гостиварската епархија г. Јосиф, која го запозна дека конакот на Лешочкиот манастир кој што е во лоша состојба, а е под заштита на закон, црквата „Света Богородица“ од 14 век (1326г.), како и стариот манастир &...

Томина недела

Томина недела

На 08.05.2016 година, Недела (втора) по Воскресение – Томина Недела, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм  „Прес...

Еордијата во Струга – симбол на единството и мирот

Еордијата во Струга – симбол на единството и мирот

24 април/7 мај 2016 лето Господово, Еордија во Струга   Светлата Седмица, Седмицата на радоста и светлината од Христовото Воскресение, Седмица која е предобраз на невечерниот ден на Царството Божјо, оваа година,...

Источен Петок - Балаклија

Источен Петок - Балаклија

 На 06.05.2016 година, На Светол (Источен)  Петок, и Св. вмч. Георгиј Победоносец, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „Св. Петка“ – Гостива...