Собор на 12 – те апостоли -  Павловден

Собор на 12 – те апостоли - Павловден

На 13.07.16 година, Собор на 12 – те апостоли -  Павловден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тето...

Св. ап-ли Петар и Павле – Петровден

Св. ап-ли Петар и Павле – Петровден

На 12.07.2016 година, C, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоус...

Трета ta_nedela_po_pedesetnica

Трета ta_nedela_po_pedesetnica

На 10.07.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Злат...

Рождеството на Претечата – торжество за Бигорски

Рождеството на Претечата – торжество за Бигорски

24 јуни/7 јули 2016 лето Господово Не бој се, Захарија, зашто се услиша твојата молба и жена ти Елисавета ќе роди син,...

Втора ta_nedela_po_pedesetnica и Преп. Наум Охридски

Втора ta_nedela_po_pedesetnica и Преп. Наум Охридски

На 03.07.2016 година, втора ta_nedela_po_pedesetnica, Преп. Наум Охридски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во манастирот  „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Мирко Станкоски, протопрезвитер Жарко Мицкоски, презвитер Марјанчо Мадевски и ѓакон Илија Деспотовс...

Недела на сите светии

Недела на сите светии

На 26.06.2016 година, во првата ta_nedela_po_pedesetnica во која си спомнуваме за сите светии, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот хр...

Света Тајна венчание

Света Тајна венчание

На 25.06.2016 година, Неговото всокопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Лешочкиот манастир изврши Света Тајна венчание над младоженците Зоран и Елеонора Богдановски. Истиот ден во храмот &bdq...

Црковнословенскиот превод на Corpus Areopagiticum од монах Исаија Серски

Црковнословенскиот превод на Corpus Areopagiticum од монах Исаија Серски

На 24.06.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, присуствуваше на Преставувањето на изданието на црковнословенскиот превод на Corpus Areopagiticum од монах Исаиј...