Света тајна брак

Света тајна брак

На 14.05.2016 година, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со надлежниот а...

Во посета на Лешочкиот манастир

Во посета на Лешочкиот манастир

На 12.05.2016 година, Во посета на Лешочкиот манастир беше Министерката за Култура во Владата на Република Македонија д-...

Томина недела

Томина недела

На 08.05.2016 година, Недела (втора) по Воскресение – Томина Недела, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот...

Еордијата во Струга – симбол на единството и мирот

Еордијата во Струга – симбол на единството и мирот

24 април/7 мај 2016 лето Господово, Еордија во Струга   Светлата Седмица, Седмицата на радоста и светлината од Х...

Источен Петок - Балаклија

Источен Петок - Балаклија

 На 06.05.2016 година, На Светол (Источен)  Петок, и Св. вмч. Георгиј Победоносец, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „Св. Петка“ – Гостивар. По литургијата се освети вода и се благослови кумскиот леб. Истиот ден во манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во Мала Речица, Митрополитот со свештеници од Тетовското архиерејско намесништво ги благослови кумските...

Средба со градоначалничката на Општина Тетово г-ѓа Теута Арифи

Средба со градоначалничката на Општина Тетово г-ѓа Теута Арифи

На 03.05.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, по повод Велигденските празници беше на прием кај градоначалничката на Општина Тетово г-ѓа Теута Арифи. Градоначалничката...

III ден Велигден во Лешочкиот Манастир

III ден Велигден во Лешочкиот Манастир

На 03.05.2016 година, на III ден Велигден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света архиерејска Златоустова Литургија во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници од...

II ден Велигден

II ден Велигден

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ !!! На II  ден  Велигден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света архиерејска Златоустова Литургија во храмот „ Св. Димитриј“ во Т...