Литургија на Претходноосветени Дарови

Литургија на Претходноосветени Дарови

На 01.04.2016 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслуж...

Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица

Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата н...

Во Неделата на свети Григориј Палама – заштитникот на Струмичката епархија, Митрополитот Европски г. Пимен во сосл...

II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово

II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Ки...

На 25.03.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  II ...

 Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Петка “ – Гостивар

Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Петка...

На 25.03.2016 година,   Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  отслужи...

Спомен на Светите 40 Маченици во Севастија

Спомен на Светите 40 Маченици во Севастија

На 22.03.2016 година, Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци; Св. 40 Битолски нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Никола“ – Тетово. На литургијата  сослужуваа протоереј-ставрофор Мирко Станкоски и протоереј Дарко Наумовски – архиерејски намесник. 

Недела на Православието

Недела на Православието

На 20.03.2016 година, во Недела на Православието, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Василиева Литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар, в...

Тодорова Сабота

Тодорова Сабота

На 19.03.2016 година, Тодорова Сабота, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ –...

 Aкатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,

Aкатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово,

На 18.03.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  I акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово, &...