Сретение Гпосподово

Сретение Гпосподово

На 15.02.2016 година, кога Црквата го прославува Сретението Господово, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тето...

37 ta_nedela_po_pedesetnica, и спомен на  Св. мч. Трифун

37 ta_nedela_po_pedesetnica, и спомен на Св. мч. Трифун

На 14.02.2016 година, 37 ta_nedela_po_pedesetnica, Св. мч. Трифун, во Лешочкиот манастир Митрополитот Тетовско-гостиварс...

Одбележан споменот на Светите Три Ерарси

Одбележан споменот на Светите Три Ерарси

На 12.02.2016 година, на празникот на Светите Три Ерарси, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово,...

Хуманитарна дејност

Хуманитарна дејност

На 11.02.2016 година, кога црквата го празнува споменот на Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј; Светите...

Света Божествена литургија по повод празникот на светите три Ерарси

Света Божествена литургија по повод празникот на светите три Ерарси

На 12.02.2016 година , по повод празникот на тројцата ерарси светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во соборниот храм св. Кирил и Методиј во Тетово ке се богослужи Света архиерејска литургија со почеток во 8:30 часот. На литургијата ќе чиноначалствува митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф и надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф. На литургијата ке сослужува...

Триесет и шеста ta_nedela_po_pedesetnica

Триесет и шеста ta_nedela_po_pedesetnica

На 07.02.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во манастирот „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка, служеше Света Златоустова Литургија во сослуже...

† СВЕТИ АПОСТОЛ ТИМОТЕЈ

† СВЕТИ АПОСТОЛ ТИМОТЕЈ

† СВЕТИ АПОСТОЛ ТИМОТЕЈ Објавено: 04 Февруари 2016 „ Богато се излеа благодат во твојата уста, Блажени, и реки од догми излеа, кои ја напоија Црквата Христова, многуроден плод принесоа, Тимотее Христопропове...

Cредба со градоначалникот г. Невзат Бејта

Cредба со градоначалникот г. Невзат Бејта

На 03.02.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Струмички г. Наум и Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, остварија средба во Општината Гостивар со градоначалникот...