Св. пр. Илија – Илинден

Св. пр. Илија – Илинден

На 02.08.2019 година, Св. пр. Илија – Илинден, преп.3 Пречистански нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митропо...

Одбележан споменот на св.вмч. Марина во с.Зубовце - Гостивар

Одбележан споменот на св.вмч. Марина во с.Зубовце - Гостивар

На 30.07.2019 Во храмот посветен на денешната св.вмч.Марина во с.Зубовце - Гостивар, Митрополитот Тетовско-гостиварски г...

Сеноќно бденије

Сеноќно бденије

30.07.2019.Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше на сеноќно бденије и св. Литургија во Лешочкиот манаст...

Kaнонска визитација на црквата во изградба св.Атанасиј с.Брвеница

Kaнонска визитација на црквата во изградба св.Атанасиј с.Брв...

23.07.2019 Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во присуство на парохискиот свештеник,и архерејскиот намесник на Т...

Недела 4 – та по Педесетница, св. Бесребреници Козма и Дамјан

Недела 4 – та по Педесетница, св. Бесребреници Козма и Дамјан

На 14.07.2019 година, Недела 4 – та по Педесетница, св. Бесребреници Козма и Дамјан, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши освет на нова црква посветена на „Св, Ѓеоргиј Победоносец“ – с. Јегуновце, на местото Пештер. По осветувањето надлежниот владика со свештенство од Тетовско-гостиварска епархија ја отслужи и првата литургија во ново осветениот храм. На литургијата верниот нар...

 Св. ап-ли Петар и Павле – Петровден

Св. ап-ли Петар и Павле – Петровден

На 12.07.2019 година, Св. ап-ли Петар и Павле – Петровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Петка“ с. Бе...

Недела 3 – та по Педесетница, Рождество на св. Јован Крстител – Иванден

Недела 3 – та по Педесетница, Рождество на св. Јован Крстител – Иванден

На 07.07.2019 година, Недела 3 – та по Педесетница, Рождество на св. Јован Крстител – Иванден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-годтиварски г. Јосиф, богослужеше Света Божествена литургиј...

„Св. Наум Охридски Чудотворец“

„Св. Наум Охридски Чудотворец“

На 03.07.2019 година, на празникот  „Св. Наум Охридски Чудотворец“ во манастирот посветен на денешниот славеник на Попова Шапка, Надлежниот епархиски архиереј  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Ј...